Nasza edukacja językowa na niewiele może się zdać, jeśli nie jest odpowiednio udokumentowana. Oczywiście zdolności lingwistycznych nikt nam nie odbierze, a my sami z powodzeniem możemy komunikować się z obcokrajowcami. Niemniej niejednokrotnie to właśnie certyfikaty stanowią o sile przekonywania, zarówno w procesie rekrutacji do pracy, jak i wcześniej w szkole. Warto zatem zdecydować się na kurs językowy, który gwarantuje możliwość późniejszego uzyskania certyfikatu językowego na odpowiednim dla nas poziomie. Należy pamiętać, że kursy językowe prowadzą w zasadzie do zdobywania nowych stopni biegłości językowej, by finalnie udokumentować je własnie certyfikatem. W dobie ujednolicenia poziomów biegłości językowej w całej Unii Europejskiej nietrudno zorientować się, jaki poziom aktualnie prezentujemy i na jaki certyfikat powinniśmy się zdecydować. Szkoły językowe zapewniają także odpowiednie przygotowanie do samego egzaminu poprzez wcześniejsze rozwiązywanie zadań testowych wraz ze swoimi uczniami.