Przyszły student sam powinien wybrać studia, nie ulegać naciskom oraz namowom otoczenia. Może wybrać takie kierunki, jak inżynieria materiałowa studia, inżynieria produkcji studia, logopedia studia, mechanika i budowa maszyn studia. Każdy z tych kierunków stwarza bardzo konkretne możliwości rozwoju. Na pewno trzeba wybrać starannie, bo zawód zyskuje się raz w życiu. Można zmieniać prace, nabywać nowe kwalifikacje, ale zawód jest ważny. Jeśli ktoś poczuje, że nie chce być inżynierem, to na pierwszym roku może zmienić kierunek studiów. Po ukończeniu pierwszego roku nie jest to już tak bardzo oczywiste. Trudniej jest odejść, szkoda zmieniać dziedzinę studiowania. O wiele lepiej jest studiować od razu to, co jest interesujące i perspektywiczne, jednak w życiu bardzo różnie bywa. Nie każde studia są godne uwagi, nie każde dają to, co jest człowiekowi niezbędne. Studiowanie na zso 4 ruda śląska jest potrzebne, ale nie jest rzeczą konieczną. Nie każdy studia musi mieć. To przecież kwestia wyboru, a nie przymusu.