Rekrutacja na studia  w roku akademickich 2012/2013 wciąż trwa. Większość uczelni, zarówno państwowych jak i prywatnych,  zakończyła jej pierwszy etap w lipcu i ogłosiła pierwsze listy przyjętych i rezerwowych. Zaraz potem rozpoczęła się druga tura rekrutacji, która daje szansę tym, którzy nie mieli tyle szczęścia w pierwszym naborze. Jej wyniki poznany dopiero wraz z końcem września. Jednak niektóre uczelnie już teraz uchylają rąbka tajemnicy i udzielają informacji, które kierunki są w tym roku najbardziej oblegany, a które wydziały być może będą świecić w nadchodzącym roku akademickim pustkami.

Dużym wzięciem cieszą się wszelkiego rodzaju kierunki techniczno – inżynierskie, zarówno na uniwersytetach, jak i politechnikach. Przemawiają za tym często powody natury pieniężnej. Wiele kierunków, typu fizyka techniczna, informatyka stosowana, geodezja czy inżynieria środowiskowa  objętych zostało specjalnym programem tzw. kierunków zamawianych. Studentom zaoferowane zostają wysokie stypendia w wysokości nawet 1000 złotych współfinansowane ze środków unijnych.  Stawka jest więc wysoka. Nierzadko o jedno miejsce ubiega się nawet dwudziestu kilku chętnych. Szczęśliwcom, którym się uda, na pewno będzie łatwiej o lepszy start w dorosłym życiu.

Standardowo również oblegane są filologie. W roku jednak wiodą prym te nietypowe, jak szwedzka, niderlandzka, czy japońska, a także lingwistyki, które łączą specjalizację kilku przedmiotów, np. włosko – hiszpańska. Również filologia angielska cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, mimo iż liczba miejsc pracy dla anglistów stopniowo coraz bardziej maleje.

Prawo, marketing i zarządzanie oraz psychologia – to ostatnie z obleganych kierunków, a zarazem rokroczni pewniacy, które niezmiennie od lat przyciągają tłumy absolwentów liceów. Również w tym wypadku ilość kandydatów na miejsca waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób.

Teraz jedyne co pozostaje, to czekać na pomyślne wyniki rekrutacji, a potem cieszyć się emocjonującym studenckim życiem.

Napisz odpowiedź:

Musisz się zalogować żeby móc komentować.