Wakacje dobiegły końca. Przyszedł wrzesień, miesiąc nielubiany przez wszystkich uczniów, czy to szkoły podstawowej, czy gimnazjalnej. Koniec z leniuchowaniem i słodką bezczynnością. Wrócił okres odrabiania lekcji, codziennej powtórki zadanego materiału, przygotowywania się do klasówek i sprawdzianów i wstawania wczesnym rankiem. Dla wielu uczniów zderzenie z rzeczywistością może być bolesne, gdyż ciężko jest przestawić się z nic nierobienia na bycie ponownie uczniem. Żeby powrót do szkolnych obowiązków i codziennej edukacji nie był taki trudny, warto jest przestrzegać paru zasad, które ułatwią funkcjonowanie od poniedziałku do piątku.
Podstawową zasadą w życiu każdego ucznia jest zdrowy i długi sen. Nastolatek powinien spać nawet 8 – 10 godzin na dobę, żeby jego organizm zregenerował się i lepiej przyswajał wiedzę. W związku z tym przesiadywanie do późnych godzin nocnych na pewno nie jest dobrym pomysłem. Taki uczeń będzie miał rano problemy ze wstaniem, a później ze skupieniem i przyswajaniem materiału w szkole. Warto więc zwrócić uwagę, by dziecko nie kładło się do łóżka zbyt późno.
Inną kwestią mającą duże znaczenie w codziennej edukacji, jest komputer. Z jednej strony może być on pomocny przy odrabianiu prac domowych, z drugiej jednak może rozpraszać dziecko i przywoływać myśli o rozrywce, którą dawał mu przez cały okres wakacji. Dlatego najlepiej jest wyłączać urządzenie na czas nauki. Pozwoli to uzyskać odpowiedni poziom skupienia i lepsze efekty w opanowywaniu zadanego materiału. Jeżeli korzystanie z Internetu jest potrzebne ze względu na trudność zadań, warto sprawdzać, czy dziecko rzeczywiście korzysta z komputera do nauki, czy może jednak do zabawy.
Istotne znaczenia ma również dieta dziecka. Powinna być pożywna i zbilansowana, czyli bogata zarówno w witaminy i wapń, jak i białko. Rodzice powinni pamiętać o niezdrowych nawykach żywieniowych, jakie mogły się rozwinąć u dzieci w okresie wakacji. Należy wykluczyć z jadłospisu ucznia produkty typu fast-food, chipsy, chrupki, czy różnego rodzaju słodycze.