Nauka, jak chcą niektórzy, trwa przez całe życie. Na szczęście szkoła nie trwa aż tak długo. Od chwili, gdy przekroczymy po raz pierwszy jej próg, staje się naszą smutną codziennością. Kolejne sprawdziany, odpytywania, zadania domowe, nudne powtarzanie w kółko tego samego, w dodatku według programów nauczania, które zupełnie nie przystają do rzeczywistości taka jest właśnie codzienność polskiej szkoły. Dla niektórych dochodzi tu koszmar braku akceptacji, albo znęcania się przez rówieśników lub starszych kolegów. Oczywiście szkoła może też dać dzieciom wiele przyjemnych wspomnień, a dyplom prestiżowej uczelni zawsze będzie w cenie. Zanim jednak się go uzyska, trzeba spędzić w szkole czasem nawet kilkanaście lat. Najważniejszym egzaminem szkolnym jest matura, zwana inaczej egzaminem dojrzałości. Od jej powodzenia zależy, czy udamy się na studia, czy rozpoczniemy już nasze życie zawodowe. Wielu studentów stara się też łączyć jedno z drugim. Niezależnie od wszystkiego – dzień opuszczenia szkolnych murów zawsze jest witany z radością.