Nie da się zaprzeczyć, że coraz mniejszą wagę młodzież przywiązuje do zachowywania obyczajów, które dla poprzednich pokoleń były jeszcze czymś niesamowicie istotnym. Jednak nie można powiedzieć, że przeszłość młodych ludzi nie obchodzi, albo, że ją lekceważy. Dowodem na to mogą być chociażby liczne organizacje harcerskie, skupiające ogromne rzesze młodzieży, a także dzieci. W tych organizacjach uczą się oni historii, tradycji, a również mają aktywny udział w takich akcjach jak wspieranie muzeów, czy renowacji zabytkowych miejsc. Nie tylko harcerze, ale także inni wolontariusze pomagają w takich sytuacjach. Istnieją także inne miejsca, gdzie młodzież spotyka się, by kultywować tradycje. Elitarne korporacje męskie dla studentów są miejscem, gdzie młodzi mężczyźni rozmawiają na tematy historyczne, polityczne, a także śpiewają patriotyczne pieśni i dążą do samodoskonalenia. Wbrew pozorom, wśród młodzieży wiele jest osób o konserwatywnych poglądach, dla których przeszłość jest równie ważna jak przyszłość. Dbają one o to, by to, co dla naszego kraju najważniejsze, nie uległo zapomnieniu, i służyło nam jeszcze długo.