W obecnych czasach uczniom od najmłodszych lat ciężko jest się obejść bez jakichś dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Do tego zmuszają już nie tylko ta jak do niedawna rodzice, ale samo to, ż e program w szkołach jest taki, a nie innych. Często już dzieci uczą się trudnych i skomplikowanych rzeczy, które naprawdę mogłyby być potem przyswojone. Niekiedy dziecku ciężko jest zrozumieć niektóre sprawy, a przeważnie nauczyciel na lekcji nie ma czasu, by wytłumaczyć to, czy tamto. Chodzi przecież o to, by realizować program nauczania, który jest i tak bardzo obszerny.

Pęd do wiedzy jest ogromny. Studenci podejmują studia, studia podyplomowe. Mogą to być studia w poznaniu czy studia Wrocław. Kształcenie kosztuje, dlatego studenci starannie wybierają uczelnie oraz kierunki edukacji. Dzięki temu osiągają sukcesy życiowe oraz zawodowe.

Dzieciństwo zabiera się już bowiem bardzo wcześnie takimi wymogami i kryteriami, ale nie ma innego wyjścia, jak się temu podporządkować. Wyjściem z takiej sytuacji jest uczęszczanie na różnego rodzaju kółka oraz korepetycje. Kółka organizowane są w szkołach i są to dodatkowe zajęcia z tego samego przeważnie, co bierze się na lekcjach. Można tu także mówić o zajęciach wyrównawczych, ale teraz to jest raczej schowane pod jedną nazwę. Bo w sumie, to kółka powinny dostarczać wiedzy ponad program i  jakimś stopniu wykraczać. Tak wiec powinni z nich korzystać ci uczniowie o większych zdolnościach, którzy się wyróżniają i na przykład przygotowują się do konkursów. Dlatego dla tych mnij uzdolnionych pozostają korepetycje, które tak często są brane właśnie przed ważnymi egzaminami, tj. gimnazjalnym, maturalnym itp. Wówczas największą popularnością cieszą się języki obce, matematyka. Niestety korepetycje są z reguły drogie (chyba, ze uzyskamy pomoc gdzieś po koleżeńsku lub u studenta za niższą cenę). Tak więc długotrwałe i częste chodzenie na takie korepetycje wiąże się z ogromnym wydatkiem, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Właśnie wówczas trzeba liczyć na samego siebie i samemu sobie radzić. Tak, czy tak, jeśli tylko będziemy chcieli, to się nauczymy czegoś. Długotrwale dążąc do pewnych spraw, skupiając się na jakimś problemie, robiąc to wystarczająco długo, czasem potrafimy samodzielnie dojść do rozwiązania. Wówczas przynosi to lepsze efekty.