exam-time-1102366-mDyplom wyższej uczelni już dawno się zdewaluował. W Polsce niemal połowa młodych ludzi może poszczycić się dyplomem wyższej uczelni. Pracodawcy narzekają zaś na brak osób z doświadczeniem oraz konkretnymi umiejętnościami. Alternatywą dla studiów wyższych mogą być kursy w szkołach policealnych. Na korzyść obrania tej ścieżki edukacyjnej może przemawiać krótszy czas trwania kursu jak również zdobycie konkretnego zawodu.

Nauka w szkole policealnej kończy się egzaminem państwowym. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić by dostać się do szkoły policealnej jest ukończenie szkoły średniej. Najlepszą opinią cieszą się przede wszystkim państwowe szkoły policealne. Nauka w szkole pomaturalnej jest też dobrą receptą dla tych, którzy nie mają dokładnie sprecyzowanych planów co do swojej przyszłości zawodowej. Dobrym pomysłem jest również łączenie nauki w szkole policealnej z nauką na studiach wyższych. Szkoła pomaturalna pozwala bowiem zdobyć praktyczne umiejętności, tak cenione obecnie na rynku pracy.