Innym, bardzo ważnym dla ludzkości problemem, są zagrożenia gleb. Największy wpływ na stan gleb mają śmieci i różnorodne odpady: stałe i płynne. Niedaleko kopalń powstają hałdy. Są to na przykład skały wydobyte w celu odsłonięcia głębiej położonych pokładów węgla kamiennego i brunatnego. Hałdy mogą także być tworzone przez żużel i popioły z palenisk elektrowni lub hut oraz przez osady z oczyszczalni ścieków. Szkodliwe dla gleb stają się też kwaśne deszcze, które uwalniają pewne trujące substancje. Każdy z nas jest producentem wielu śmieci, na przykład pustych opakowań, starego sprzętu AGD i RTV. Z reguły powinny one być składowane w specjalnie przystosowanych do tego miejscach, czyli na wysypiskach śmieci. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Ludzie tworzą „dzikie” wysypiska w lasach, nad rzekami itp. Sami wtedy niszczą środowisko w którym żyją, choć nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Niektórzy są aż tak bezmyślni, że wyrzucają w lasach stare akumulatory, zużyte baterie lub choćby stare termometry rtęciowe. Zawarte w tych przedmiotach szkodliwe substancje zatruwają całe środowisko: glebę, wodę, rośliny i zwierzęta. Zostaje także skażona woda używana do picia. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest, wychodząc na spacer, leżących na ziemi różnego rodzaju śmieci, mimo iż służby porządkowe cały czas aktywnie pracują.