Atmosfera jest to mieszanina gazów i aerozoli zwana także powietrzem. Jednym z naszych wrogów czyhających właśnie w atmosferze jest smog. Jego nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów: smoke – dym i fog – mgła. Jest to ciężka, zalegająca nisko nad ziemią mgła nasycona dymem, czyli drobinkami sadzy, tlenkami węgla, siarki i azotu, cząsteczkami ropy naftowej oraz benzyny. Występuje on w dużych miastach, gdzie istnieje duży ruch uliczny oraz wokół dużych ośrodków przemysłowych. W atmosferze znajduje się także wiele toksycznych związków, które przez wiele lat odkładają się w organizmie człowieka. Jednym z nich jest azbest charakteryzujący się bardzo silnym działaniem rakotwórczym. W drugiej połowie dwudziestego wieku był on powszechnie używany przy robieniu pokryć dachowych. Pyły azbestu gromadzą się w drogach oddechowych; powodują one różne choroby, między innymi raka płuc. Dymy przemysłowe i spaliny samochodowe są przyczyną wad rozwojowych, które często objawiają się dużym pośledzeniem płodów. Pewne związki chemiczne pochodzące ze spalin uszkadzają układ nerwowy i mogą powodować zaburzenia psychiczne. Jak widać, szkodliwe substancje w atmosferze są bardzo szkodliwe dla ludzi, ponieważ jej zawartość pochłaniamy do wnętrza organizmu przy każdym wdechu.