Na pewno możemy do nich zaliczyć na przykład Wigilię Bożego Narodzenia. Każdy, kto choć raz spędzał wigilię za granicą z pewnością pamięta swoje rozczarowanie. Nigdzie poza Polską nie ma takiego klimatu. Kto z nas nie wspomina z sentymentem wigilijnych pierogów z grzybami, smażonego karpia i pierniczków, zdobionych pięknie kolorowym lukrem. Komu wigilia w dzieciństwie nie kojarzyła się właśnie z dwunastoma postnymi potrawami, siankiem pod obrusem, czy talerzem oczekującym cierpliwie na nieznajomego gościa? Tych wszystkich wspaniałych obyczajów, sprawiających, że czujemy się jak w bajce, na próżno by szukać w innych krajach. Tam święta spędza się ze znajomymi w knajpie, czy na zakupach w ogromnych centrach handlowych. Z pewnością jest to bardziej nowoczesne, ale czy nie warto spędzić tych chwil w spokoju, w gronie tych, którzy są nam najbliżsi? Z podobnym namaszczeniem celebrujemy w Polsce święta Wielkiej Nocy. Szykujemy święconkę, zdobimy ją zielonymi gałązkami. Dzieci uwielbiają barwić pisanki, dekorować stół, pleć palmy na Niedzielę Palmową. W Wielką Sobotę pracowicie lukrujemy tradycyjne baby. Naprawdę warto poświęcić trochę więcej czasu – przyniesie to wiele radości nam i naszym bliskim.