Dzisiaj żyjemy w takim świecie, w którym granice nie są już przeszkodą ani dla przekazywania informacji, ani dla mieszania się kultur i wzajemnego przenikania się tradycji. Wielu ludzi cieszy się z tego i czerpie z takiego stanu rzeczy wiele korzyści. Jednak jest też spora grupa osób, które są przeciwne takim zmianom. Uważają one, że globalizacja niszczy rodzime kultury poszczególnych krajów, że wpływa ujemnie na wartość sztuki, która staje się coraz bardziej masowa. Cokolwiek by mówić na ten temat, wiadomo, że zmiany te są nieodwracalne. Jedyne co możemy zrobić, to starać się zachowywać nasze tradycje. Tak naprawdę, życie w wielkiej, globalnej wspólnocie nie musi być przeszkodą nie do pokonania. Z jednej strony, wszystko na świecie zaczyna się upodabniać do siebie, z drugiej jednak, możemy zwracać uwagę na swoją odrębność. Organizuje się przecież wiele festiwali, na których członkowie ogromnych wspólnot, takich choćby jak Unia Europejska, dzielą się nawzajem swoim dorobkiem kulturowym. Doceńmy takie inicjatywy.