Pomimo iż w Polsce mamy kilka wyśmienitych uniwersytetów, o wybitnie wysokim poziomie nauczania, wiele osób pragnie studiować na uczelniach za granicą, posiadających światową renomę i sławę, mimo iż niejednokrotnie kształcą one na zbliżonym do naszego poziomie. Nie od dziś bowiem, panuje przekonanie na światowych rynkach pracy, że inżynier z Polski, to świetnie wykształcony inżynier. Mimo to, ciągle cudze chwalimy a swego nie znamy. Można by sobie tłumaczyć ten trend, chęcią nauki języka obcego, ale przecież dziś, również polskie uczelnie oferują nauczanie, na przykład w języku angielskim, stwarzając możliwości kształcenia w naszym kraju nie tylko osobom z zagranicy, lecz także naszym rodakom, pragnącym zdobyć wiedze w języku innym od ojczystego, w myśl o perspektywach lepszej pracy w przyszłości. Nasze uczelnie takie jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński, może nigdy nie gościły w czołówce światowych rankingów uczelnianych, ale zawsze plasowały się na dość wysokich miejscach i nigdy nie pozostawały zupełnie nieznane w światowej opinii naukowej. Nie były anonimowe.

To my sami mamy jakiś dziwny kompleks niższości, który nie pozwala nam docenić a przede wszystkim, zauważyć możliwości, jakie stwarzają nam nasze rodzime placówki edukacyjne. Mało tego! Nie od dziś wiadomo, że w świecie, polska edukacja jest oceniana za wybitną i na wysokim poziomie nie tylko na etapie wyższym, uczelnianym, ale już na etapie edukacji podstawowej i średniej. Polskie szkoły charakteryzuje wysoki poziom nauczania, z czego słyniemy w wielu krajach, gdyż mało, który kraj wymaga tak wiele od swoich uczniów jak wymaga się w naszych szkołach. Kształcimy kompleksowo i od podstaw i nie mamy się, czego wstydzić. Raczej powinniśmy być z tego dumni. Dlatego nie jest konieczne edukowanie się za granicą i studia na University of Cambridge. Zagraniczny pracodawca przyjmie nas z otwartymi rękami nawet, jeśli będziemy posiadać polskie wykształcenie. Wystarczy tylko postawić na naukę języków.