Studia to nie szkoła, która jest obowiązkiem każdego do 18 roku życia. Na studia nie musi pójść każdy. Studia to indywidualna decyzja każdego z nas. To my wiemy jak chcemy, aby nasze życie wyglądało i to tylko my mamy wpływ na to, czy chcemy pójść na studia. Studia w świetle prawa i obowiązków nie są obowiązkowe. Jest to zupełnie inny rodzaj nauki i nie musimy go wybierać jeśli nie chcemy. Oczywiście studia dają wiele możliwości i warto spróbować. Ale jeśli ktoś nie może, ktoś nie jest w stanie to nie trzeba. Nikomu nie jest to z góry narzucone. Na studia nie musimy się też decydować zaraz po zakończeniu szkoły. Możemy poczekać nawet kilka lat. Nic nie jest obowiązkowe. Jeśli ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej nam wystarcza to jak najbardziej. Czasem w życiu te studia nawet nie są potrzebne. Ale warto się zastanowić. Bo może akurat zachęci nas jakiś kierunek. Bo może akurat będzie nam lepiej, jeśli takie studia uda nam się ukończyć. Wszystko zależy od nas, od naszej decyzji i od tego jak się czujemy. Nie można też porzucać swoich planów, można je tylko odłożyć na później.