Okres nauki szkolnej dla wielu byłych uczniów i studentów jest jednym z najlepszych okresów w ich życiu. Wszystko dlatego, że to właśnie w szkole średniej i na studiach przeżywają oni swoje pierwsze zwycięstwa i porażki. Mowa tutaj nie tylko o zajęciach poza szkolnych ale także o trudnościach jakie sprawiają im przedmioty szkolne. To właśnie one najczęściej stają się przyczyną frustracji i depresji uczniowskiej. Mogą ją powodować również nauczyciele, którzy sprawiają, że uczniowie przestają wierzyć w siew nauki. Jednak głownie nauka określonych przedmiotów sprawia, że nie chcą oni uczęszczać na zajęcia szkolne. Jednym z takich przedmiotów jest matematyka. Jest to jedna z tych dziedzin, gdzie nie wystarczy wszystkiego nauczyć się na pamięć. Jak studiować? Na pewno warto podjąć inżynieria materiałowa studia, inżynieria produkcji studia, logopedia studia, mechanika i budowa maszyn studia. Te kierunki gwarantują pracę i bardzo dobrą płacę. Godne są one uwagi, bo dają ciekawą pracę i na dodatek na wiele lat.W matematyce wiele reguł należy po prostu zrozumieć, gdyż przydadzą się one w późniejszych okresach nauczania tego przedmiotu. A już na pewno matematyka będzie konieczna osobom, które chciałyby z nią pośrednio czy też bezpośrednio związać swoją przyszłość. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku innego ścisłego przedmiotu jakim jest fizyka. Tutaj, podobnie jak w przypadku matematyki również uczniowie mają do czynienia zadaniami, które wymagają w większości przypadków zastosowania odpowiednich wzorów. Te niestety trzeba zapamiętać. W innym przypadku zadanie nie zostanie rozwiązane, a tym samym nie uczeń nie otrzyma za nie punktów co przyczyni się w głównym stopniu do obniżenia noty z egzaminu czy zaliczenia. Jednak nie tylko przedmioty ścisłe mogą sprawiać problemy. Mogą je sprawiać również humanistyczne takie jak na przykład język polski, historia czy nauka tak powszechnych obecnie języków obcych. Tutaj w odróżnieniu od tych wymienionych powyżej większość oparta jest na zapamiętywaniu. Bez odpowiedniego opanowania tej umiejętności o wiele trudniej będzie zapamiętać pewne fakty na przykład pojawiające się w rysach wydarzeń historycznych czy najznamienitszych postaci związanych z literaturą. Dlatego też dla osób mających trudności z przyswajaniem wiedzy niezbędna jest systematyczna nauka zagadnień sprawiających największe problemy.