Przez większą cześć społeczeństwa matematyka uznawana jest za najtrudniejszy i najbardziej abstrakcyjny przedmiot w szkole podstawowej, jak i uczelni wyższej. Potęgi, pierwiastki, sinusy, cosinusy, tangensy, wykresy nie jednego przyprawiły o zawrót głowy, nie wspominając już o całkach. Nie umiejętność poradzenia sobie z najprostszym zadaniem może wywołać nawet koszmary senne. Jednak ówczesny świat nie jest w stanie obejść się bez matematyki. Korzystają z niej nie tylko informatycy, ekonomiści, lekarze, geografowie, fizycy, chemicy, biologowie, genetycy, ale nawet i humaniści, którzy zdecydowanie manifestują swoją niechęć do nauk ścisłych.
Jak wybrać studia? Samodzielnie, według własnych potrzeb – mogą to być studia coaching, studia podyplomowe bielsko-biała, studia dla świeckich, kryminologia studia. Wiele osób chce studiować solidnie, rzetelnie, według własnych potrzeb i chęci. Koszty są, ale warto je ponosić.
Czym tak naprawdę jest matematyka? Ciężko na to pytanie jest odpowiedzieć nawet samemu matematykowi. Dawniej uznawano ją wyłącznie za naukę o liczbach i figurach, dzisiaj jest to zbyt obszerna dyscyplina by móc ją w ten sposób uogólnić. Słowo matematyka wywodzi się z języka greckiego i oznacza „poznanie, umiejętność”, dlatego też starożytni utożsamiali ją z nauką, wiedzą i rozumieniem. Matematyka wymaga logicznego myślenia, jednak bez intuicji i wyobraźni nie jest ona wstanie w pełni istnieć. Według Benjamina Peirce’a matematyka jest nauką pozwalającą wyciągnąć właściwe wnioski, dlatego też obecnie wykorzystuje się ją w badaniach eksperymentalnych do stwierdzenia występowania istotnych zależności. Od ponad przeszło pól wieku matematykę stosuje się także do poszukiwania cywilizacji pozaziemskich. W 1961 roku naukowcy opracowali wzór na prawdopodobieństwo występowania innych cywilizacji w Drodze Mlecznej, wraz z rozwojem nauki i techniki został on zmodyfikowany. Wszystkich zalet matematyki nie sposób jest wymienić, jednak jej znaczenie dla ludzkości jest niewyobrażalnie ogromne. Matematyka uczy nas przede wszystkim myślenia, dzięki czemu nasz umysł staje się chłonny wiedzy, a my zyskujemy miano nie tylko osoby inteligentnej, ale i twórczej. W świetle wyżej przytoczonych informacji pytanie: dlaczego mam uczyć się matematyki, jest po prostu nieuzasadnione.