W życiu każdego dziecka pojawia się taki moment w którym kończy się podwórkowe życie i zaczynają się prawdziwe obowiązki. Pierwszy dzień w szkole każdego malucha jest fascynujący i niesie za sobą wiele pytań. Jednak do tego pierwszego dnia trzeba się odpowiednio przygotować. Dziecko musi zdawać sobie sprawa że szkoła to nie jest już zabawa lecz poważny obowiązek od którego zależy przyszłość naszego malucha. Uświadomić malca muszą rodzice. Zadaniem rodziców jest ustalić pewne granice między zabawą a obowiązkami. Jeżeli malec przyniesie ze szkoły dobrą ocenę należy go tym wynagrodzić, natomiast jeśli to będzie gorsza ocena dobrym sposobem jest ustalić jakąś karę aby dziecko już od najmłodszych lat wiedziało że obowiązek szkolny jest bardzo ważny. Pierwsze dni w szkole to również dla rodziców ogromne wyzwanie muszą bowiem oni sami poczuć się tak jakby drugi raz wylądowali w ławce szkolnej. Zadaniem rodziców jest poświęcanie dziecku więcej czasu niż zwykle i co za tym idzie wspólne odrabianie lekcji, nauka czytania, pisania czy języka obcego który jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach. Podstawy jakie dziecko może uzyskać w szkole podstawowej mogą mieć bardzo dużo znaczenie w późniejszej kontynuacji języka obcego. Również jeżeli chodzi o przybory szkolne, dla malucha musza one być odpowiednio skompletowane. Dzieci w szkołach podstawowych bardziej niż młodzież ucząca się gimnazjum czy liceum potrzebuje kredek, pisaków, bibuł i różnych kolorowych bloków. Dlaczego?! Właśnie dlatego ze dzieci w najmłodszych latach w szkole rozwijają zmysł estetyczny i rozwijają również zdolności manualne.

Dziecku trzeba również wytłumaczyć to że po pójściu do szkoły musi się liczyć z tym że najpierw SA obowiązki a później przyjemności. Dziecku trzeba wytłumaczyć że owszem będzie mógł pójść z kolegami na podwórko jeżeli wcześniej odrobi zadane lekcje i nauczy się bieżącego materiału. Dziecko można wszystkiego nauczyć ale trzeba wyrozumiałości i dziecku trzeba poświęcić dużo uwagi a szkoła stanie się przyjemnością.