Po zdaniu egzaminu maturalnego przychodzi czas na wybór kierunku studiów, musimy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, tj.: liczba osób ubiegających się o miejsce, minimalną liczbę punktów wymaganych z matury, z perspektywy zawodowe, konieczność posiadania odpowiednich umiejętności, renomę uczelni, koszt czesnego, wysokość opłaty rekrutacyjnej i przede wszystkim czy dany kierunek będzie dla nas przyjemnością, czy raczej uciążliwą kulą u nogi. Musimy także zastanowić się nad tym czy mają to być studia dzienne (stacjonarne), czy zaoczne (niestacjonarne). Studia w systemie stacjonarnym gwarantują nam większą liczbę godzin zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, dzięki czemu dla pracodawcy jesteśmy bardziej wykwalifikowani. Po dostaniu się na wymarzoną uczelnię (przyjmijmy, że tak jest zawsze) w wyznaczonym terminie należy złożyć dokumenty, opłacić indeks i legitymację, a następnie grzecznie czekać na rozpoczęcie roku akademickiego.

Pedagogika studia, studia podyplomowe Śląsk, studia inżynieria – zakres kierunków jest szeroki. Każde studia dają wiedzę oraz umiejętności, jednak nigdy nie gwarantują zatrudnienia. Mogą pomóc, ale nie przesądzają o wysokich zarobkach. Wiadomo, że studia podyplomowe coaching są potrzebne, ale drogie.

Cierpliwość się opłaca, tym bardziej, że student samą nauką nie żyje. Wprowadzając się do akademika (w przypadku studiów stacjonarnych) trzeba pamiętać o tym, że inni ludzie są na tyle ciekawi i fascynujący, że może zabraknąć nam czasu na samo studiowanie, na szczęście kolokwia i zaliczenia nie zdarzają się codziennie. Studia są pewną formą uniezależnienia się, zwłaszcza finansowej. Dlatego też wielu studentów podejmuje różnego rodzaju pracę. Młodzi ludzie świetnie sprawdzają się w roli: opiekunek do dzieci i osób starszych, kelnerów, hostess, telemarketerów, asystentek itp. Konieczność połączenia nauki z pracą i innym obowiązkami sprawia, że „dzieci”, które podjęły studia szybko dorastają. Obecnie staje się również powszechne podejmowanie drugiego kierunku, zwykle jest on zupełnym przeciwieństwem  pierwszego. Dla pracodawcy jest to sygnał, że dana osoba świetnie potrafi dysponować swoim czasem oraz nie boi się wyzwań, jednak niektórzy uważają, że jest to tylko strata czasu, niepozwalająca na pełne poświęcenie się jednej dziedzinie.

Napisz odpowiedź:

Musisz się zalogować żeby móc komentować.