Edukacja jest najważniejszą rzeczą w życiu człowieka. Chyba wszyscy zgadzają się z faktem, że każdy człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Ukończona szkoła i dyplom magistra nie znaczą, że nauka dobiegła końca. Ciągłe poszerzanie swoich horyzontów, gimnastykowanie swojego mózgu i zmuszanie go do pracy, jest bardzo ważne. Inwestowanie w siebie to najlepsze co może nas spotkać. Oczywiście jednak, nie jest jednak rzeczą łatwą znaleźć odrobinę wolnego czasu na dokształcanie się, gdy ciągle gonią terminy, praca nagli, a w domu czeka jeszcze cała masa sprzątania, gotowania i prasowania. Jednak każdy powinien starać poświęcić chociaż kilka minut dziennie na uspokojenie umysłu i pracę nad nim. Wystarczy kubek ulubionej kawy czy herbaty i dobra książka, krzyżówka, czy chociażby publicystyczno – naukowa praca, by pobudzić nasz układ nerwowy do działania. Poświęcenie się takim prostym czynnościom pozwala nam wytężyć mózg do pracy, a tym samym procentuje na starość – pozostaniemy wtedy bardziej witalni, będziemy mieć lepszą pamięć i koncentrację oraz zdolności kognicyjne.

W wolnej chwili, gdy dysponujemy nawet kilkoma godzinami wolnego czasu, idealnym pomysłem jest udanie się do teatru, opery lub na wystawę dzieł sztuki. Obcowanie z kulturą wyższą rozwija nasze uczucia, uczy tolerancji i szacunku dla siebie i innych, pozwala zrozumieć innych ludzi i ich kulturę. Tak spędzony czas na pewno będzie procentował na przyszłość, bo nie tylko my sami będziemy czuć się lepiej i bardziej światowo, ale i nasza wiedza pozwoli na prowadzenie ciekawych dyskusji w gronie przyjaciół. Być może poznamy nawet nowych znajomych.

Warto również korzystać z dobrodziejstw różnego rodzaju kursów  specjalistycznych szkoleń, które oferują nam szkoły, ośrodki kultury, czy nawet Internet.  Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne czy będzie to kurs szydełkowania, podstawy rachunkowości czy nauka języka japońskiego . Każdy wysiłek włożony w naukę czegoś nowego na pewno się opłaci i doda energii, by uczyć się dalej.