W dzisiejszych czasach człowiek jest niemal całkowicie uzależniony od nauki i techniki – to znany i oczywisty fakt, lecz mało kto zastanawia się nad nim głębiej. To dzięki nauce: matematyce, fizyce, biologii, chemii możemy dziś używać komputerów, pisać smsy, jeździć samochodami, podróżować, komunikować się na odległość, pisać różne dokumenty, czy jeść zdrową, oczyszczoną żywność. To dzięki technice ludzie żyjący w ciężkich warunkach mogą spotkać się z pomocą i polepszeniem własnych warunków życiowych i egzystencjalnych. Nie powinniśmy deprecjonować wartości nauki tylko dlatego, że kiedyś w szkole było nam ciężko i sobie z nią nie radziliśmy. Musimy być dzielni i musimy stawiać czoła wyzwaniom.

Nowoczesność wymaga pełnej akceptacji techniki, na którą składa się niezliczona ilość najróżniejszych dziedzin i gałęzi naukowych – fizyka, chemia, matematyka – to tylko niektóre z nich. Jeśli mamy dzieci, warto już od najmłodszych lat usposabiać je pozytywnie względem nauki, tak, aby nie miały złych skojarzeń z tą formą rozwoju. W końcu – ucząc się nowych rzeczy, nie tylko poszerzamy nasze horyzonty światopoglądowe i nie tylko dowiadujemy się nieprzydatnych ciekawostek o świecie, ale również rozwijamy własny umysł, co jest niezwykle ważną i prominentną cechą procesu nauki. W dzisiejszych czasach liczy się kreatywność i innowacyjne, ale zarazem szybkie, analityczne i wydajne myślenie, a to zapewnić nam może tylko dobrze zaplanowany, niezwykle dobrze dobrany proces edukacji. Szkoły publiczne nie mogą poszczycić się zbyt dobrym podejściem do rozwoju swoich uczniów.

W większości przypadków to właśnie w szkołach dostępnych dla każdego, dzieci pozbawiane są kreatywności i zabija się w nich ducha nauki – przez siermiężne, nudne ćwiczenia i materiał dzieci przestają interesować się zdobywaniem nowych wiadomości i traktują naukę jak karę, albo nawet ostatecznie głupią czynność. W końcu dochodzi do tego, że nie uczą się wcale, a do kolejnych klas przechodzą tylko na zasadzie szczęścia i ściągania na klasówkach.