W dzisiejszych czasach cały świat obraca się wokół techniki, nauki i edukacji. Myśląc o najmłodszych, a więc o naszych dzieciach, musimy mieć na uwadze przede wszystkim ich dobro. Na tę niepodważalną wartość składa się wiele najróżniejszych rzeczy, ale przede wszystkim warto postawić na rozwój naszych pociech – nauka, poprzez publiczną edukację może nie być jednak tak dobrym wyjściem, jak mogłoby się wydawać.

Kiedy posyłamy dziecko do szkoły publicznej, możemy mieć tylko nadzieję, że nie zostanie jeszcze bardziej zepsute – szkolnictwo ogólne i bezpłatne zapewnia dzieciom tylko jedną rzecz: odmóżdżenie i zabicie kreatywności. Powinniśmy sobie z tego zdawać sprawę i nie posyłać dzieci na intelektualną śmierć. Znane są przypadki, w których uczniowie, którzy nie uczyli się dobrze a wykazywali szczególne uzdolnienia i talenty w jakiejś specyficznej dziedzinie, byli męczeni przez narodowy system edukacji a ich zdolności były zabijane w zarodku. Nie można do tego dopuszczać, bo to karygodny błąd. Tak rodzicielski, jak i pedagogiczny – utalentowanych uczniów winno się popychać w stronę ich zainteresowań i tylko mimochodem, lekko wspominać o innych dziedzinach wiedzy.

Dostajemy w takim przypadku dobrych artystów, czy też genialnych specjalistów – a to właśnie takich ludzi potrzeba w dzisiejszym świecie i nikt się nie może z tym nie zgodzić. Wielkie organizacje zrzeszające naukowców również popadają w stagnację – im bardziej ujednolicone środowisko, tym większy powstaje marazm intelektualny – stawiajmy na kreatywność i oryginalność, bo te cechy pobudzają umysł do pracy i do lepszego działania. Obmyślanie nowych ścieżek pozwala naszemu umysłowi wyzwolić nieposkromione zasoby energii, dzięki czemu możemy liczyć na niezwykły wysyp pokładów wydajności. To wszystko brzmi pięknie, ale niestety, nie może znaleźć zastosowania w obecnym systemie edukacji. Na nieszczęście, nauczanie domowe również się nie sprawdza (w większości przypadków) – trzeba liczyć się z tym, że rodzice, jako ludzie, bywają najczęściej leniwi. A na to chyba nie da się nic poradzić…

Napisz odpowiedź:

Musisz się zalogować żeby móc komentować.