Chyba każdy kiedyś ściągał na klasówce czy egzaminie. Możliwości ściągania są coraz większe, a sposoby na ich tworzenie coraz bardziej wymyślniejsze. Nie pozostawia wątpliwości również fakt, że sposoby na ich ukrycie również są coraz bardziej skuteczne. Jeszcze kilkanaście lat temu wielu uczniów stosowało metodę pisania ściąg bezpośrednio na szkolnych ławkach przy pomocy ołówka. Po skończonym zaliczeniu lub egzaminie ściągi tego rodzaju umożliwiały ich szybkie wytarcie. Innym sposobem tworzenia ściągawek była tzw. harmonijka.

Jakie kierunki warto kończyć? Ostatnio karierę robią coaching studia podyplomowe, administracja studia, bezpieczeństwo publiczne studia, psychologia studia.  Nie warto podejmować nauki na politologii czy też ekonomii.

Te ściągi stosowane są również z powodzeniem do dzisiaj. Ich głownym zadaniem jest umożliwienie jak najszybszego dotarcia od poszukiwanych informacji na zadane tematy. Wystarczy jedynie zmienić położenie stron. Ściągawki tego rodzaju są idealne również dlatego, że można je z łatwością ukryć w kieszeni spodni czy marynarki oraz łatwo je stamtąd wydobyć. Jednak to nie wszystkie metody. Jeszcze lepszym sposobem są ściągi ukrywane w długopisach. Jednak na nich można zawrzeć jedynie niewielką ilość informacji z danej dziedziny. Nadają się za to świetnie na przedmioty ścisłe takie jak matematyka, fizyka czy chemia. Bez problemu uda się na nich umieścić wzory matematyczne, niezbędne o rozwiązania zadań z fizyki, czy wspomnianej już chemii. Niektóre ściągawki można kupić również w księgarniach tradycyjnych jak i internetowych. Tutaj z reguły materiały podane są w dwóch formatach. Pierwszym z nich jest format A5, który jest w szczególności przydatny osobom, które stawiają na egzaminie na własną wiedzę. W wielu przypadkach również do nich dołączone są niewielkich rozmiarów książeczki, które są mini ściągami. Przydają się one zarówno w nauce jak i służą celowi dla którego zostały stworzone. Należy jednak pamiętać o tym, że ściągi mogą tylko pomóc w zaliczeniu trudnego egzaminu. Powinno się z nich korzystać adekwatnie do sytuacji w jakiej się znajdujemy. Aby okazały się pomocne należy przyswoić chociażby podstawowe informacje z danej dziedziny. Ściąga ma być jedynie uzupełnieniem wiadomości.