Początek szkolnej edukacji w życiu malucha to poważna sprawa. Nie tylko rodzic czuje się zestresowany. To przede wszystkim świeżo upieczony uczeń wkracza w nowe środowisko. Ważne jest, by zarówno matka jak i ojciec wspierali swoją pociechę w tym pięknym momencie dzieciństwa, jakim jest początek edukacji w szkole podstawowej. Można dodać dziecku otuchy opowiadając swoje wspomnienia z pierwszego dnia w szkole, wrażenia po poznaniu pani wychowawczyni, nowych kolegów i koleżanek, ciekawą. Dziecko zaciekawione ciekawą szkolną historią swojego rodzica, same chętnie będzie chciało jak najszybciej znaleźć się w klasie pełnej nowych twarzy.

Istotne jest również, by dać dziecku możliwość samodzielnego wyboru przedmiotów potrzebnych do nauki. Czy tornister, zeszyty, czy kredki, niech dziecko ma świadomość, że są przeznaczone dla niego, więc ma wpływ, jak mają wyglądać. Zadowolony z nowych nabytków uczeń będzie chciał jak najszybciej zacząć naukę, by wypróbować i pochwalić się nowym piórnikiem czy kolorowymi długopisami. Być może dzięki temu zyska przyjaźń innego dziecka, które zaciekawione kolorowym zeszytem z rysunkiem kotka, będzie chciało poznać nowego kolegę, czy koleżankę.

Na koniec najważniejsze – dokładnie wysłuchaj swojego dziecka po pierwszym i kolejnym dniu w szkole. Na pewno będzie pełen emocji i rozentuzjazmowany będzie opowiadał o cudownej pani wychowawczyni, nowym koledze z ławki i pierwszym słoneczku, które dostał w zeszycie za prawidłowo odrobioną pracę domową. Maluchom niewiele potrzeba jest do szczęścia. Ważne by czuł wsparcie rodziców i wiedział, że po szkole czekają na niego mama i tata, którzy chętnie wysłuchają, jak świetnie radzi sobie w nowym, szkolnym świecie.

Dbając o zaczynającą się edukację malucha, można go również zapisać na jakieś ciekawe pozaszkolne zajęcia. Rytmika i zajęcia taneczne pomogą utrzymać ucznia w dobrej formie fizycznej, nauka języka obcego doda odwagi nieśmiałemu maluchowi, a zajęcia muzyczne rozwiną słuch. Zastanówcie się, co najbardziej pasuje do waszego dziecka.