Zanieczyszczenia zawarte w atmosferze stanowią także zagrożenie dla lasów, drzew i innych roślin. Zawarte w spalinach tlenki azotu i siarki reagują z wodą znajdującą się w powietrzu. Powstają wtedy kwasy azotowe (V) – HNO3 – i siarkowe (IV) – H2SO3. Razem z mgłą lub z różnymi opadami, z deszczem albo ze śniegiem, te szkodliwe kwasy spadają na powierzchnię ziemi. Takie zjawisko jest powszechnie nazywane kwaśnymi deszczami. A jakie właściwości mają te kwasy, że mówimy o ich szkodliwości? Tlenek siarki (IV) ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i owadobójcze, a także niszczy rośliny. Dwutlenek siarki (z niego powstaje kwas siarkowy (IV))jest trujący i działa drażniąco na błony śluzowe. Kwas azotowy (V) powoduje żółknięcie piór, wełny i skóry oraz niszczy tkanki, powodując oparzenia. Kwaśne deszcze powodują wiele zniszczeń. W zakwaszonych zbiornikach wodnych ginie plankton, fauna i flora. Woda deszczowa wsiąka w glebę, a następnie jest pochłaniana przez korzenie drzew i innych roślin. Następuje zniszczenie tkanek roślin, aparatów szparkowych, zatrzymanie procesu fotosyntezy. Kwaśna woda rozpuszcza glin zawarty w glebie. Po wpłynięciu wody do rzek, mórz i oceanów giną ryby, ponieważ glin zatyka ich skrzela. Kwaśne deszcze powodują także niszczenie pomników, elewacji budynków, zaprawy murarskiej, a także korozję metali.