Wieś początek jesieni rozpoczyna już pierwszego września, kiedy to dzieci idą do szkoły. Dzień robi się coraz krótszy, zaczynają opadać liście. Ludność mieszkająca na wsi mówi, że robi się smutno, ponieważ w polach nie ma już łanów zbóż, ścierniska zostały już zaorane, a w polach została tylko szara ziemia po zbożach i rośliny okopowe.Zbiór roślin okopowych na wsi zaczyna się, gdy odlatują bociany. Rośliny okopowe to głównie ziemniak, burak cukrowy, pastewny i warzywa. Zbierane są one ręcznie, co jest mało przyjemne w jesiennych warunkach pogodowych. Jesień to nie tylko zbiór okopowych, ale i kukurydzy uprawianej na ziarno lub kiszonkę.Na jesieni wykonywany jest też siew roślin ozimych. Rolnicy w tej kwestii mają nawet swoje święto „Matki Bożej Siewnej”. Po tym święcie, które przypada na ósmego września, zaczynają się siewy jesienne ozimin, oczywiście o ile pozwala na to pogoda. Pod koniec jesieni rolnicy wykonują orki zimowe. Jesienią dzień jest krótki, a pogoda nie zawsze sprzyja rolnikom, dlatego też muszą oni włożyć wiele wysiłku i poświęcenia, aby z wszystkimi pracami zdążyć przed zimą.