Chyba każdy, kto marzy o lepszym życiu oraz o ukończeniu wymarzonej wyższej uczelni wie doskonale jak ważnym egzaminem jest egzamin maturalny. To właśnie często od niego zaczyna się wejście w dorosłe życie. Jest on więc pierwszym z najważniejszych jakie każdy z nas musi przejść w życiu. I jak nie trudno domyślić się jest jednym z najtrudniejszych. Jego zdanie jest znacznie bardziej trudne niż ma to miejsce przy pisaniu klasówek czy kartkówek. Tutaj wymagana jest przede wszystkim wiedza z danej dziedziny na odpowiednim poziomie. W ostatnich latach obserwuje się również znaczące zmiany w jego przeprowadzaniu. Nie tylko dochodzą do niego nowe przedmioty, ale również zmieniają się reguły kwalifikujące uczniów do jego zdania. Na końcowy wynik z matury składa się bowiem szereg czynników. Jednym z nich jest uzyskanie odpowiedniej ilości punktów ze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Im lepsze noty otrzyma uczeń z przedmiotów tym z większą ilością punktów będzie mógł podejść do egzaminu maturalnego, zwiększając jednocześnie swoje szanse na pozytywne jego zakończenie. Tutaj również istotne znaczenie ma uzyskanie jak największej liczby punktów z egzaminów pisemnych, które wybieramy. Dodatkowym utrudnieniem jest również to, że z języka polskiego wymagane jest przygotowanie mówionej prezentacji, którą również własnoręcznie należy napisać.  Przy prezentowaniu swoich przemyśleń przed komisją najważniejsze jest pokonanie towarzyszącego stresu, gdyż to właśnie on może w głównej mierze spowodować, że prezentacja nie zostanie przez nas przedstawiona tak jakbyśmy tego chcieli. A potem czekają nas egzaminy jeszcze z innych przedmiotów, które również musimy zaliczyć. Dobre w tym wszystkim jest ot, że jeśli zaliczymy egzaminy pisemne a nie uda się nam przejść ustnych możemy w okresie poprawkowym do nich przystąpić. Zyskuje się wówczas znaczną ilość czasu na powtórzenie całego materiału i jego przyswojenie. Najczęściej maturzyści mają na to dwa miesiące, Zdążą więc spokojnie się do poprawy przygotować.