Bardzo ważnym elementem naszego życia jest muzyka. To ona nam towarzyszy właściwie od zawsze. Muzyka jako tako nabrała pewnego określonego znaczenia dopiero kiedy wymyślono i skonstruowano pierwsze instrumenty muzyczne. Jednak muzykę możemy rozumieć też w sposób bardziej naturalny, a mianowicie będzie to szum drzew, morza, dźwięk tłuczonego szkła, pisk opon, śpiew ptaków, cięcie kartki, stukanie w klawisze komputera i wiele innych rzeczy, które wydają dźwięk. Mimo, iż wiele ludzi nie pamięta, to również będąc jeszcze w brzuchu matki słyszymy dźwięki.

Dlatego tak ważne jest, by była ona spokojna, najlepiej klasyczna – wówczas dziecko bardzo dobrze się rozwija, jest spokojne –  wpływa to bardzo korzystnie na niego, choć tego wtedy nie zauważamy. Muzyka także kształtuje charakter. Oczywiście dużo ma tu do powiedzenia wiek w jaki się jest, otoczenie w jakim się przebywa, ale wpajane od samego początku zasady, rzeczy odbiją się w późniejszym życiu. To nie jest nic złego, a wręcz przeciwnie. Ostatnio naukowcy dowiedli, jak bardzo duży wpływ na nasze życie ma muzyka. Kształtuje ona osobowość, charakter. Jednakże badania odbywały się w kierunku wpływu muzyka na jakość nauki. Mianowicie przeprowadzono badania na temat uczenia się bez muzyki, z muzyką klastyczną i typową dla dzieci w różnym wieku. Wyniki były zaskakujące. Bowiem pokazały jednoznacznie, ze dzieci uczące się przy muzyce klasycznej mogły nauczyć się więcej materiału, rozwinęły zdolność zapamiętywania, nauka była bardziej efektywna i szybsza. Muzyka zmobilizowała także mózg to pobudzenia, wejścia na wyższe obroty, przy pełnym uspokojeniu psychicznym i tak zwanym wyciszeniu, ponieważ muzyka klasyczna: Chopin, Bach itp. Działa po prostu magicznie. Wypływa z tego jednoznaczny wniosek, którego nie trzeba tłumaczyć: warto słuchać muzyki klasycznej podczas nauki, gdyż wspomaga myślenie, pamięć i koncentrację. Jest to także niezwykle dobre dla kobiet w ciąży i malutkich dzieci, które dopiero co wkroczyły w świat i kształtują się w jego otoczeniu.