Nie ma wątpliwości, że wśród nas znalazłoby się wiele osób, pragnących poznać nasze tradycje. Niejedną osobę odstraszają nieciekawe formy proponowane przez niektóre muzea. Lekcje historii czy kultury kojarzą się nam nierzadko ze szkolnymi czasami, kiedy to, zagrożeni złą oceną musieliśmy z wymuszoną uwagą śledzić nudne wystawy. Zdarzało się nawet niekiedy, że eksponaty były niepodpisane, nieuporządkowane. Wizyta w takim muzeum była dla wielu dzieci udręką i zaraz po wyjściu z niego wszystko wylatywało im z głowy. Pora, by przełamać takie stereotypowe myślenie. Zwiedzanie wcale nie musi być nudne. Po pierwsze, dzisiejsze muzea w dużej przewadze są bardzo nowoczesne. Ciekawy dobór eksponatów, atrakcyjny wystrój sal, często towarzysząca wystawie muzyka – to wszystko sprawia, że wszystkie nasze zmysły są poruszone, i łatwiej zapamiętujemy niezbędne informacje. Ogromną popularnością cieszą się muzea interaktywne, gdzie obejrzymy filmy, posłuchamy muzyki, obejrzymy zdjęcia. Oprócz muzeów, czekają na nas liczne domy kultury, organizujące nie tylko wystawy, ale też liczne imprezy okolicznościowe dla całych rodzin, pikniki, na których możemy poczuć się jak, np. Rzeczpospolitej sarmackiej i wiele atrakcyjnych happeningów.