Bardzo wielu uczniów z pewnością marzy o tym, by umieć wszystko to, co zostało im zadane w szkole, a przy tym nie namęczyć się zbyt wiele. Również pragnieniem jest to i studentów, zwłaszcza tych kierunków niestacjonarnych. Wiadomo przecież, że ucząc się niesystematycznie wszystko po prostu się szybko zapomina, nie „wchodzi” w głowę i można pożegnać się z jakimiś konkretnymi skutkami takiej nauki. Bowiem tak wykonywane czynności nie przynoszą efektów.

Tak więc można zastosować kilka rzeczy, które wspomogą cały proces nauki. By stała się ona opłacalna, efektywna i długotrwała, to należy przede wszystkim uczyć się systematycznie. Ciągłe powtarzanie materiału po prostu w końcu daje skutek taki, iż zapamiętujemy, jeśli nie całość, to przynajmniej bardzo dużą część z tego. Ponadto tak nauczony materiał pozostanie nam na długo w głowach. Drugą istotną rzeczą, o której należy powiedzieć jest to dzielenie materiału, którego mamy się nauczyć na małe partie. Jest to nie tyle efektywne i przynosi świetne skutki, ale także jest wygodne. To za sprawą tego, iż nasz mózg nie musi się bardzo męczyć przyswajając bardzo dużą ilość materiału. Ponadto ważne jest to, że w trakcie poznawania nowych rzeczy w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Mówią, ze rutyna zabija i to właściwie można uznać za prawdziwe. Kiedy uczymy się nowych rzeczy, idziemy inną niż zawsze drogą albo zrobimy czasem coś innego niż zwyczajne codzienne rzeczy, wówczas mózg lepiej funkcjonuje i nie jest „znudzony”. Tak więc samo takie działanie pomaga w nabraniu energii życiowej, polepszeniu pamięci, koncentracji. Ponadto, by zwiększyć efektywność nauki, wówczas należy zlewnic umysłowi częsty dopływ świeżego powietrza, ponieważ częste dotlenianie ma bardzo korzystny wpływ na pracę mózgu. Oczywiście istnieje jeszcze kilka innych technik, ale te są najważniejsze i podstawowe – szukając bardziej niekonwencjonalnych lub drastycznych rozwiązań warto jest sięgnąć po niekonwencjonalne metody, choć nie wszystkie z nich są polecane i bezpieczne.