Współcześnie, zdobywanie wiedzy staje się coraz łatwiejsze. Z dnia na dzień nowe technologie pozwalają nam nie tylko na efektywniejszą naukę, ale również na dużo szybsze znajdowanie niezbędnych w edukacji źródeł wiedzy. Obecnie, coraz mniej osób spędza czas w bibliotekach czy w wypożyczalniach. Minęły czasy, gdy uczeń nie przeczytał lektury, bo nie była dostępna w księgarni, a w bibliotece były tylko trzy kopie i to już wypożyczone. Wertowanie opasłych tomisk, przeszukiwanie różnorakich książek, porównywanie znalezionych partii materiału, czy robienie na ich podstawie notatek – wszystko to powoli przechodzi do lamusa. Internet staje się kopalnią informacji, w której można znaleźć wszystko. Wystarczy tylko umieć szukać. Coraz mniej osób korzysta ze standardowych słowników języków obcych, encyklopedii, czy podręczników do nauki. Zasoby Internetu są tak duże, że możemy w nich znaleźć odpowiedzi na większość naszych pytań, na dodatek bez potrzeby kupowania książek, czy nawet wychodzenia z domu. W Internecie tworzone są wirtualne encyklopedie, słowniki, translatory różnorakich języków, z których można korzystać za darmo i bez ograniczeń.  Jeśli ktoś ma ochotę może nawet ściągnąć odpowiedni program i korzystać z niego na swoim komputerze już bez potrzeby łączenia się z siecią globalną.

Wydawnictwa idąc z duchem czasu również dodająco swoich książek ich wirtualne wersje na dołączonej płycie CD. Większość słowników przestaje być wydawana w formie książkowej, zamiast tego sprzedawane są płyty CD. Odrabianie prac domowych, nauka do szkolnych sprawdzianów, czy egzaminów na studiach nigdy nie były prostsze. Jest to na tyle proste, że większość studentów nie robi już notatek w zeszytach, czy brulionach, tylko zapisuje je w pamięci laptopa. Jest to dużo bardziej funkcjonalne. W polskich szkołach funkcjonują już elektroniczne dzienniki. Być może, już niedługo, wzorem studentów, każdy uczeń będzie przychodził do szkoły z mini komputerem i w nim zapisywał materiały dyktowane na lekcji.