Chyba każdy spotkał się z biologią i matematyką – najpopularniejszymi przedmiotami w szkole, które zjednują sobie niektórych uczniów, natomiast dla innych stanowią niezdrowe wydarzenia konkretnych dni nauki. Tak – mało osób lubi nauki ścisłe. Niemniej, w tym przypadku powstaje niezmiernie ciekawe pytanie, dotyczące takiego przedmiotu jak chemia. Co interesujące, wielu uczniów woli bowiem ten przedmiot, niż taką, dajmy na to, matematykę, czy fizykę. Uczniowie lubią chemię, bo jawi im się jako praktyczna odmiana fizyki i biologii – wyniki i rezultaty eksperymentów można zobaczyć niemalże natychmiast. Wybuchy, gwałtowne reakcje, czy też destylacje i tworzenie ciekawych mieszanin i substancji – wszystko to sprawia, że chemia jest dla uczniów ciekawa i niezmiernie frapującą, a nawet ekscytująca. Nauczyciele powinni wykorzystywać to podejście i kuć żelazo póki gorące – gdy uda im się zaciekawić klasę konkretnym zjawiskiem fizycznym, powinni iść od razu za ciosem, wykładając swym uczniom potrzebną do zrozumienia teorię, ale nie tylko. Warto w takiej chwili wykorzystać dogodny moment i pokusić się o wlanie do umysłów uczniów czegoś więcej – na przykład ponadprogramowych informacji spoza książki, które w przyszłości – kto wie – przydałyby im się w nowym zawodzie, czy też na studiach. Niczego nie powinniśmy wykluczać, warto natomiast dmuchać na zimne i zapewnić młodym ludziom jak najlepszą przyszłość. Podobnie z atomami, wiązaniami, tablicą Mendelejewa – wszelkie teoretyczne aspekty powinny być poprzedzone eksperymentem, albo przynajmniej filmem tłumaczącym w dogodny, wygodny sposób powstawanie pierwiastków i reakcji chemicznych. Większość z takich rzeczy jest niewykonalna w szkolnym laboratorium, ale nie powinno nas to powstrzymywać przed przekazywaniem takiej wiedzy do najmłodszych. To właśnie z chemią spotykamy się na każdym kroku. Dzięki wysokiej, dobrze rozwiniętej technice, potrafimy dzisiaj tworzyć niezmiernie dużo materiałów i substancji – dzięki temu, możemy mieć wokół siebie tak wiele przedmiotów zrobionych z najróżniejszych tworzyw.