• KLASA HUMANISTYCZNA ARTYSTYCZNA

• Klasa liceum ogólnokształcącego o profilu artystycznym

„ Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie” ( Andre Malraux)

Aktywny udział uczniów w życiu kulturalnym sprawia, że mogą oni połączyć naukę z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami. Program rozszerzony o treści z zakresu historii sztuki inspiruje do własnych przemyśleń, jak również działań twórczych.

Propozycja skierowana jest do uczniów, którzy chcą poszerzyć zainteresowania humanistyczne, są kreatywni i pragną twórczo przeobrażać świat, a na dodatkowych zajęciach:

• uczeń pogłębi wiedzę dotyczącą stylów i kierunków w sztuce,
        • pozna tajniki analizy tekstów kultury,
        • weźmie udział w warsztatach w Muzeum Śląskim w Katowicach i w Muzeum  Górnośląskim w Bytomiu,
        • będzie uczestniczył w lekcjach rysunku i malarstwa,
        • rozwinie zdolności artystyczne,
        • zaprezentuje swoją twórczość w szkole i poza nią,
        • sprawdzi swoje umiejętności podczas wyjazdu plenerowego,
        • weźmie udział w innowacji pedagogicznej „ Sztuka łączy”,
        • będzie uczestniczył w prezentacji talentów aktorskich, muzycznych i wokalnych,
        • weźmie udział w wycieczkach przedmiotowych.

Oferta skierowana jest do uczniów, którzy chcą kontynuować naukę:

• na uczelniach, które proponują następujące kierunki:

historia sztuki, kulturoznawstwo, ochrona dóbr kultury, filologia polska, historia, europeistyka, kierunki artystyczne np.

malarstwo, wzornictwo, itp.

• w szkołach policealnych na kierunkach artystycznych:

aktorstwo, wizaż i stylizacja, aranżacja wnętrz, scenografia i kostiumografia, charakteryzacja, fotografia i realizacja obrazu

Co zyskasz kończąc szkołę?

• możliwość studiowania na kierunkach artystycznych, humanistycznych, związanych z szeroko pojętymi mediami,
        • kontynuowanie nauki w szkołach policealnych,
        • rozwój własnych uzdolnień i zainteresowań artystycznych.

Jak wygląda nauka w klasie o profilu artystycznym?

Podstawowym celem kształcenia jest solidne przygotowanie ogólnokształcące, umożliwiające zdanie egzaminu maturalnego
        i kontynuowanie nauki na wybranych studiach wyższych lub w szkołach artystycznych.

Profil klasy jest tak przygotowany, aby uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania humanistyczne. Zajęcia dodatkowe planowane są w oparciu o potrzeby uczniów, aby rozwijać ich kreatywność i wrażliwość artystyczną.

W planie lekcji są wszystkie przedmioty ogólnokształcące:

• języki obce: angielski ( poziom rozszerzony od klasy pierwszej), niemiecki, rosyjski, francuski
        • przedmioty rozszerzone:  język polski, historia, wiedza o społeczeństwie
        • przedmioty dodatkowe: historia sztuki, rysunek i malarstwo, zajęcia artystyczne
        • obozy plenerowe

Współpracujemy z instytucjami wspierającymi:

• Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach
        • Muzeum Śląskim w Katowicach