Młodym ludziom szczególnie tym, którzy kończą naukę w szkole średniej wydaje się, że nie ma dla nich innej alternatywy jak studia. Kierunku studiów często dokonują z przypadku, składają podania na kilka całkowicie różniących się od siebie wydziałów. Dzisiaj nie trzeba chyba nikomu przypominać, że studia wyższa nie gwarantują już pracy. Co zatem zrobić by w przyszłości nie żałować? Według ekspertów od rynku pracy należy bezustannie monitorować sytuację. Pracodawcom wcale nie zależy na osobach posiadających ogólną wiedzę.

Pracodawcom zależy przede wszystkim na osobach wyróżniających się konkretną wiedzą i umiejętnościami. Takie kwalifikacje można zaś zdobyć na jednym z wielu kursów oferowanych przez prywatne jak również państwowe szkoły pomaturalne. Jak dowodzą badania rynku pracy w najbliższych latach największe zapotrzebowanie będzie na pracowników z 5 poziomu Europejskiej Ramy Kwalifikacyjnej. Odnosi się ona właśnie do tych osób, które ukończyły szkoły pomaturalne i posiadają kwalifikacje odpowiadające Ramom 5 poziomu ERK.