Bardzo wiele osób w obecnych czasach jest zabieganych i wiecznie gdzieś się śpieszą. Ogromny nacisk kładzie się również na wykształcenie. Co jedno z drugim ma wspólnego? Otóż, rodzice choć jak mówią, że zawsze są zajęci, to jednak znajdują ten czas, by motywować i nakłaniać swoje dziecko do nauki. Od najmłodszych lat wpaja mu się, żeby się dużo uczyło, bo jest jakieś przekonanie, ze bez wykształcenia nie znajdzie się pracy. I nie bez powodu istnieje takie przekonanie, bowiem naprawdę ciężko o lepsza pracę nie mając odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji. Pomijając już to, że uczymy się naprawdę wielu niesionych rzeczy, to i tak jest tego mnóstwo. Często wszystko zwala się z dnia na dzień, i co wtedy? Wielu uczniów ma problem z tym, nawet ci najlepsi myślą, jak by tu się szybko nauczyć całego materiału, ale oczywiście nic prostszego. Dla tych, którzy mają problemy, istnieją specjalne techniki pomagające w szybkiej nauce i lepszym zapamiętywaniu. Oczywiście na niewiele to się zda, jeśli nie połączymy tego z aktywnością ruchową, bowiem naszemu organizmowi trzeba dostarczyć tego i tego. A więc, by szybko nauczyć się czego warto jest robić sobie notatki z każdych zajęć lekcyjnych – takie dla siebie. Bardzo dobre zastosowanie mają tu skrótowe mapki myślowe, obrazkowe. Wówczas na kartce papieru zapisuje się jakieś konkretne słowa lub wyrażenia i skojarzenia do tego, które już we własnej głowie możemy rozwinąć. Nadaje się to potem świetnie do powtórek na różnego rodzaju sprawdziany, ponieważ wówczas wystarczy tylko popatrzyć na kartki. Bardzo istotne jest to, by często stosować wyróżniki kolorem lub pogrubieniem dla danej części tekstu, która ma szczególne znaczenie. Wówczas łatwo jest zapamiętać różne daty, wzory bądź trudne wyrazy. Niektórzy kupują sobie korkowe tablice, do której przypinają karteczki małe ze swoimi uwagami, spostrzeżeniami i ważnymi rzeczami. Codzienne przeglądnięcie tego daje niesamowite efekty. Oczywiście można się wspomóc jakimiś napojami energetycznymi, ale to już jest naprawdę ostateczność, ponieważ i one szkodzą zdrowiu – lepsza będzie już kawa, choć i ona nie jest polecana w zbyt młodym wieku. Dlatego najlepsza jest systematyczna nauka z różnymi skrótami, notatkami itp. Wtedy to lepiej jest się uczyć i zapamiętywać, a także wszystko lepiej „wchodzi” do głowy.